AEON Nova16 Super

Краток опис:

Супер Нова16е најновата co2 ласерска машина за гравирање и сечење од AEON Laser.Супер Нова16 има аРаботна површина 1000 * 1600 mm, и брзина на скенирање до 2000 mm/секунда.Super Nova е издание за надградба на серијата Nova.Super Nova16 нуди Metal RF & Glass DC во една машина.Брзата машина може да ви задоволи повеќе потреби и да ви донесе повеќе придобивки.


Детали за производот

ТЕХНИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

Ознаки на производи

Севкупен преглед

Супер Нова16е професионална CO2 ласерска машина за гравирање и сечење.Работната површина е 1000*1600мм.Super Nova16 нуди Metal RF & Glass DC во една машина.Брзината на гравирање на Nova16 Super е исто толку брза како машините од серијата MIRA.Може да оди и 2000 mm/s, брзината на забрзување е 5G, има најбрза брзина во својата класа.
Структурата на Nova16 супер е многу силна, што го прави постабилен.Машината опремена со работна маса со саќе и сечило и со чилер модел 5200 овозможува инсталирање на ласерска цевка од 100W или дури 130W.З-оската сега е зголемена на 200 mm, за да може да се вклопи во повисоки производи.Системот за помош на воздухот доби манометар и регулатор за да им даде на корисниците можност да додадат помоќен компресор за сечење подебели материјали.Предната и задната врата за преминување на материјалот овозможува сечење на долги материјали.

Предности на Nova16 Super

супер нова14_1

Супер силно целосно затворено тело на машината

Super NOVA16 е изграден како резервоар.Главната структура усвои дебела челична цевка, која обезбеди цврстина.Целото тело беше целосно затворено, со запечатување на секоја врата и прозорец, поголема безбедност.

Дизајн на чист пакет на оптичка патека и водилка.

Препознатливата технологија за чист пакет на Aeon Laser го направи следниот чекор во еволутивниот процес.Не само што се затворени линеарните шини и блоковите на лежиштата (како во претходните модели), туку и заштитните завеси на левата и десната страна на работната површина сега ги спречуваат несаканите честички од системот за движење, како и оптичката патека.Овие во голема мера ќе го намалат одржувањето на машината и ќе го подобрат резултатот на гравирање.

57

 

Метална RF и DC стаклена цевка со висока моќност заедно

Одела за Reci W2/W4/W6/W8 Premium CO2 стаклена цевка, 30W/60W RF метална цевка

8-1-e1614254948828
10

2000 мм/сек Брзина на скенирање, брзина на забрзување 5G.

Новодизајнирана лесна ласерска глава на Aeon ласер, поврзана со дигитални степер мотори со голема брзина во Super Nova16.5G забрзување, до 2000 mm/sec.

Беспрекорно префрлување на изворот

Префрлувањето помеѓу RF металната цевка и DC стаклената цевка се случи непречено и брзо.Софтверот автоматски ја активира соодветната ласерска цевка и положба на огледалото за приближно половина секунда.

9
11 (1)

Сите во еден дизајн

Super Nova16 се разликува од Nova16, со вградени 5200 чилери, вентилатор и воздушна помош.

Интегриран автоматски фокус

Новодизајнираната ласерска глава има интегриран механизам за автоматско фокусирање кој е лесен и многу попрецизен.Кажете им збогум на судирите и ископаниот материјал.

Интегриран автоматски фокус на AEON LASER
Активен проток на воздух

Активен проток на воздух

Кажете му збогум на прекумерното насобирање саѓи на вашиот материјал и во вашиот ласерски кабинет.

Ефективна маса и предно поминување низ врата

Supper Nova16 доаѓа со маса од шкрилци заедно со саќето, кое е погодно за сечење и гравирање.Има проодна врата која може да помине низ материјали со екстра должина.

23
18

Моќен и стабилен систем нагоре/надолу

Системот нагоре и надолу усвои возење со еден појас, со моќен чекор мотор, кој обезбедуваше масата стабилно нагоре и надолу, никогаш да не се навалува.Капацитетот на подигање е до 120 кг.

Практичен систем за собирање отпад и производи

Сите ваши исечени парчиња сега паѓаат во погодно лоцирана преграда долу, која лесно може да се испразни за да се спречи трупање на отпадоци и да стане опасност од пожар.

21

Апликации за супер материјал AEON Nova16

Ласерско сечење Ласерско гравирање
 • Акрилик
 • Акрилик
 • * Дрво
 • Дрво
 • Кожа
 • Кожа
 • Пластика
 • Пластика
 • Ткаенини
 • Ткаенини
 • МДФ
 • Стакло
 • Картон
 • Гума
 • Хартија
 • Плута
 • Коријан
 • Тула
 • Пена
 • Гранит
 • Стаклени влакна
 • Мермер
 • Гума
 • Плочка
 
 • Ривер Рок
 
 • Коска
 
 • Меламин
 
 • Фенолни
 
 • *Алуминиум
 
 • *Не'рѓосувачки челик

*Не може да се сечат дрвени предмети како махагони

*СО2 ласерите ги обележуваат голите метали само кога се елоксирани или третирани.

 


 • Претходно:
 • Следно:

 • Супер16
  Работна област 1600*1000 mm (62 63/64" x 39 3/8")
  Големина на машината 2100*1510*1025 mm ( 82 43/64" x 59 29/64" x 40 23/64" )
  Тежина на машината 1370 lb (620 kg)
  Работна маса Саќе + сечило
  Тип на ладење Водно ладење
  Ласерска моќност 130W/150W CO2 стаклена цевка + RF30W/60W метална цевка
  Електричен нагоре и надолу 200mm (7 7/8") Прилагодлив
  Воздушна помош Вградена воздушна пумпа од 105 W
  Вентилатор Вграден издувен вентилатор Super10 330W, вграден издувен вентилатор Super14,16 550W
  Ладење Супер10 вграден чилер за вода 5000, чилер супер14,16 вграден 5200
  Влезен напон 220V AC 50Hz/110V AC 60Hz
  Брзина на гравирање 2000 mm/s (47 1/4″/S)
  Брзина на сечење 800 mm/s (31 1/2 “/S)
  Дебелина на сечење 0-30 mm (зависи од различни материјали)
  Максимална брзина на забрзување 5G
  Ласерска оптичка контрола 0-100% Поставено од софтвер
  Минимална големина на гравирање Минимална големина на фонтот 1,0мм x 1,0мм (англиска буква) 2,0мм*2,0мм (кинески знак)
  Максимална прецизност на скенирање 1000 DPI
  Прецизност на лоцирање <=0,01
  Позиционирање на црвени точки Да
  Вграден WIFI Изборен
  Автоматски фокус Интегриран автоматски фокус
  Софтвер за гравирање RDWorks/LightBurn
  Поддржан графички формат AI/PDF/SC/DXF/HPGL/PLT/RD/SCPRO2/SVG/LBRN/BMP/JPG/JPEG/PNG/GIF/TIF/TIFF/TGA
  Компатибилен софтвер CorelDraw/Photoshop/AutoCAD/Сите видови софтвер за везење

  Поврзани производи

  на