Ласерски гравер и секач AEON NOVA16

Краток опис:

ЕОН НОВА16е комерцијален модел за ласерско гравирање и сечење.Работната површина е 1600 * 1000 mm, може да се вклопи во материјали со поголема големина и може да инсталира ласерска цевка со поголема моќност за сечење дебели материјали.Тоа ќе биде идеална машина за вашиот бизнис и сигурно ќе ви донесе профит.


Детали за производот

ТЕХНИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

Ознаки на производи

Севкупен преглед

НОВА16е комерцијален модел за ласерско гравирање и сечење.Работната површина е 1600*1000мм.Од серијата машини на НОВА, дизајнерот ги придвижи очите кон сечењето.Затоа, брзината на гравирање на машината не е толку брза како машините MIRA.Иако може да оди 1000 mm/sec, брзината на забрзување е 2G.Сепак, оваа брзина е доволна за да биде извонредна во однос на другите слични машини на пазарот.

Структурата на NOVA16 е многу силна, што ја прави постабилна.Машината опремена со саќе и работна маса со сечила и со чилер модел 3000 или 5000 овозможува инсталирањеЛасерска цевка од 100W или дури 130W.Оската Z сега е зголемена на 200 mm, за да може да се вклопиповисоки производи.Системот за помош на воздухот доби манометар и регулатор за да им даде на корисниците можност да додадат помоќен компресор за сечење подебели материјали.Предната и задната врата за преминување на материјалот овозможува да сеисечете долги материјали.

Машината е исто така изградена според ласерски стандард од класа I, со целосно затворено тело на машината и брава со клучеви на секоја врата и прозорец.Капакот усвои калено стакло за огноотпорни цели.

Генерално, наНОВА 16е многу добар комерцијален модел на машина за ласерско гравирање и сечење.Може да се вклопи во материјали со поголема големина и може да инсталира ласерски цевки со поголема моќност за сечење на дебели материјали.Тоа ќе биде идеална машина за вашиот бизнис и сигурно ќе ви донесе профит.

Предности на NOVA16

Clean-Pack-Design

Дизајн на чист пакет

Еден од најголемите непријатели на машините за ласерско гравирање и сечење е прашината.Чадот и валканите честички ќе ја забават ласерската машина и ќе го направат лош исходот.Дизајнот Clean pack на NOVA16 ја штити линеарната водилка од прашина, ефикасно ја намалува фреквенцијата на одржување и добива многу подобар исход.

Софтвер AEON ProSMART

Софтверот Aeon ProSmart е лесен за користење и има совршени функции за работа.Можете да поставите технички детали и да ракувате многу лесно.Ќе ги поддржува сите формати на датотеки како што се користат на пазарот и може да ја насочи работата во CorelDraw, Illustrator и AutoCAD.Дури и вие можете да ја користите функцијата за директно печатење како печатачите CTRL+P.

Aeon-ProSmart-Software (1)
Мулти-комуникација

Мулти комуникација

Новиот NOVA16 е изграден на високо-брзински мулти-комуникациски систем.Можете да се поврзете со вашиот уред преку Wi-Fi, USB-кабел, мрежен LAN кабел и да ги префрлите вашите податоци преку USB Flash-диск.Машините имаат 256 MB меморија, лесна за употреба контролна табла со екран во боја.Со офлајн режим на работа кога струјата ви е исклучена и отворената машина ќе работи на стоп позиција.

Мултифункционален дизајн на маса

Во зависност од вашиот материјал, треба да користите различни работни маси.Новата NOVA16 има масичка HoneyComb, маса на Blade како стандардна конфигурација.Мора да се вакуумира под масата со саќе.Со проодниот дизајн лесен пристап до употреба на материјал со голема големина.

*Моделите на Nova имаат платформа за подигнување нагоре/надолу од 20 см со масата за вакуумирање.

Мулти-функциски-табела-концепт
Побрзо од другите

Побрзо од другите

Новиот NOVA16 дизајнираше максимално ефективен стил на работа.Со брзите дигитални чекор-мотори, направени од Тајван линеарни водилки, јапонски лежишта и дизајн со максимална брзина, ќе достигне брзина на гравирање до 1200 mm/секунда, брзина на сечење 300 mm/секунда со забрзување од 1,8G.Најдобар избор на пазарот.

Силно, одвојливо и модерно тело

Новата Nova16 е дизајнирана од AEON Laser.Изграден е на 10-годишно искуство, повратни информации од клиентите.Телото може да одвои 2 дела за да го помести од која било врата со големина од 80 см.LED светла од левата и десната страна со гледање на машината во поглед на внатрешноста многу светла.

Силно-разделно-модерно-тело

Полесно фокусирајте се

Полесно фокусирајте се.NOVA16 може да го инсталира новодизајнираниот Autofocus.Фокусот за ласерот не може да биде полесен.Само притискање со автоматскиот фокус на контролната табла, тој автоматски ќе го најде својот фокус. исто така.

Ефективна маса и предна минување низ вратата

Ефективна маса и предна задна страна минуваат низ вратата. NOVA16 доби
Електрична маса за горе-долу со топчести завртки, стабилна и прецизна. Висината на Z-оската е 200 mm, може да се вклопи во производи со висина од 200 mm.Предниот и задниот премин низ вратата може да се вклопат во долгите материјали.

Материјални апликации

Ласерско сечење Ласерско гравирање
 • Акрилик
 • Акрилик
 • * Дрво
 • Дрво
 • Кожа
 • Кожа
 • Пластика
 • Пластика
 • Ткаенини
 • Ткаенини
 • МДФ
 • Стакло
 • Картон
 • Гума
 • Хартија
 • Плута
 • Коријан
 • Тула
 • Пена
 • Гранит
 • Стаклени влакна
 • Мермер
 • Гума
 • Плочка
 
 • Ривер Рок
 
 • Коска
 
 • Меламин
 
 • Фенолни
 
 • *Алуминиум
 
 • *Не'рѓосувачки челик

*Не може да се сечат дрвени предмети како махагони

*СО2 ласерите ги обележуваат голите метали само кога се елоксирани или третирани.

 

Покажи детали

NOVAS_06
NOVAS_05
NOVAS_11

Пакување и транспорт

 • Претходно:
 • Следно:

 • Технички спецификации:
  Работна област: 1600*1000мм
  Ласерска цевка: 80W/100W/130W/150W
  Тип на ласерска цевка: Стаклена цевка запечатена со CO2
  Висина на оската Z: Прилагодлив 200 mm
  Влезен напон: 220V AC 50Hz/110V AC 60Hz
  Номинална моќност: 2000W-2500W
  Работни режими: Оптимизиран растерски, векторски и комбиниран режим
  Резолуција: 1000 DPI
  Максимална брзина на гравирање: 1000мм/сек
  Максимална брзина на сечење: 400 мм/сек
  Брзина на забрзување: 1,8 G
  Ласерска оптичка контрола: 0-100% поставени од софтверот
  Минимална големина на гравирање: Кинески знак 2,0mm*2,0mm, англиски буква 1,0mm*1,0mm
  Прецизност на лоцирање: <=0,1
  Дебелина на сечење: 0-20 mm (зависи од различни материјали)
  Работна температура: 0-45°C
  Влажност на животната средина: 5-95%
  Баферска меморија: 256 Mb
  Компатибилен софтвер: CorelDraw/Photoshop/AutoCAD/Сите видови софтвер за везење
  Компатибилен оперативен систем: Windows XP/2000/Vista, Win7/8//10.Mac OS, Linux
  Компјутерски интерфејс: Етернет/USB/WIFI
  Работна маса: Маса со саќе и алуминиумски шипки
  Систем за ладење: Водно ладење
  Воздушна пумпа: Надворешна воздушна пумпа од 135 W
  Издувен вентилатор: Надворешен вентилатор од 750 W
  Димензии на машината: 2150mm*1605mm*1025mm
  Нето тежина на машината: 570 кг
  Тежина на пакување на машината: 620 кг

  Поврзани производи

  на