Ласерски гравер и секач AEON NOVA7

Краток опис:

НОВА7е комерцијален модел за ласерско гравирање и сечење.Работната површина е 700*500мм. Тоа е многу добар мал комерцијален модел на машина за ласерско гравирање и сечење.Ако вашето место не е големо и најчесто користевте ласерска машина за сечење, оваа машина би можела да биде многу соодветна за вас.


 • :
 • Детали за производот

  ТЕХНИЧКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

  Ознаки на производи

  Севкупен преглед

  НОВА7е комерцијален модел за ласерско гравирање и сечење.Работната површина е 700*500мм.Од серијата машини на НОВА, дизајнерот ги придвижи очите кон сечењето.Затоа, брзината на гравирање на машината не е толку брза како машините MIRA.Иако може да оди 1200 мм/сек, брзината на забрзување е 1,8 Г.Сепак, оваа брзина е доволна за да биде извонредна во однос на другите слични машини на пазарот.

  Структурата на машината е многу силна, што ја прави постабилна.Машината опремена со саќе и сечива работна маса и со чилер модел 3000 или 5000, овозможува инсталирање на ласерска цевка од 100W или дури 130W.З-оската сега е зголемена на 200 mm, за да може да се вклопи во повисоки производи.Системот за помош на воздухот доби манометар и регулатор за да им даде на корисниците можност да додадат помоќен компресор за сечење подебели материјали.Предната и задната врата за преминување на материјалот овозможува сечење на долги материјали.

  Машината е исто така изградена според ласерски стандард од класа I, со целосно затворено тело на машината и брава со клучеви на секоја врата и прозорец.Капакот усвои калено стакло за огноотпорни цели.

  Генерално, NOVA7 е многу добар мал комерцијален модел на машина за ласерско гравирање и сечење.Ако вашето место не е големо и најчесто користевте ласерска машина за сечење, оваа машина би можела да биде многу соодветна за вас.

  Предности на NOVA7

  Clean-Pack-Design

  Дизајн на чист пакет

  Еден од најголемите непријатели на машините за ласерско гравирање и сечење е прашината.Чадот и валканите честички ќе ја забават ласерската машина и ќе го направат лош исходот.Дизајнот Clean pack на NOVA7 ја штити линеарната водилка од прашина, ефикасно ја намалува фреквенцијата на одржување и добива многу подобар исход.

  Софтвер AEON ProSMART

  Софтверот Aeon ProSmart е лесен за користење и има совршени функции за работа.Можете да поставите технички детали и да ракувате многу лесно.Ќе ги поддржува сите формати на датотеки како што се користат на пазарот и може да ја насочи работата во CorelDraw, Illustrator и AutoCAD.Дури и вие можете да ја користите функцијата за директно печатење како печатачите CTRL+P.

  Aeon-ProSmart-Software (1)
  Мулти-комуникација

  Мулти комуникација

  Новиот NOVA7 е изграден на високо-брзински мулти-комуникациски систем.Можете да се поврзете со вашиот уред преку Wi-Fi, USB-кабел, мрежен LAN кабел и да ги префрлите вашите податоци преку USB Flash-диск.Машините имаат 256 MB меморија, лесна за употреба контролна табла со екран во боја.Со офлајн режим на работа кога струјата ви е исклучена и отворената машина ќе работи на стоп позиција.

  Мултифункционален дизајн на маса

  Во зависност од вашиот материјал, треба да користите различни работни маси.Новиот NOVA7 има масичка HoneyComb, маса на Blade како стандардна конфигурација.Мора да се вакуумира под масата со саќе.Со проодниот дизајн лесен пристап до употреба на материјал со голема големина.

  *Моделите на Nova имаат платформа за подигнување нагоре/надолу од 20 см со масата за вакуумирање.

  Мулти-функциски-табела-концепт
  Побрзо од другите

  Побрзо од другите

  Новиот NOVA7 дизајнираше максимално ефективен стил на работа.Со брзите дигитални чекор-мотори, направени од Тајван линеарни водилки, јапонски лежишта и дизајн со максимална брзина, ќе достигне брзина на гравирање до 1200 mm/секунда, брзина на сечење 300 mm/секунда со забрзување од 1,8G.Најдобар избор на пазарот.

  Силно, одвојливо и модерно тело

  Новата Nova7 е дизајнирана од AEON Laser.Изграден е на 10-годишно искуство, повратни информации од клиентите.Телото може да одвои 2 дела за да го помести од која било врата со големина од 80 см.LED светла од левата и десната страна со гледање на машината во поглед на внатрешноста многу светла.

  Силно-разделно-модерно-тело

  Ефективна маса и предна минување низ вратата

  1. НаНОВА7  добив електрична маса за горе-долу со топчест шраф, стабилна и прецизна.Висината на Z-оската е 200 mm, може да се вклопи во производи со висина од 200 mm.Влезната врата може да се отвори и да помине низ подолги материјали.

  Полесно фокусирајте се

  1. НОВА7може да го инсталира новодизајнираниот Autofocus.Фокусот за ласерот не може да биде полесен.Само притискање со автоматскиот фокус на контролната табла, тој автоматски ќе го најде својот фокус. исто така.

  Материјални апликации

  Ласерско сечење Ласерско гравирање
  • Акрилик
  • Акрилик
  • * Дрво
  • Дрво
  • Кожа
  • Кожа
  • Пластика
  • Пластика
  • Ткаенини
  • Ткаенини
  • МДФ
  • Стакло
  • Картон
  • Гума
  • Хартија
  • Плута
  • Коријан
  • Тула
  • Пена
  • Гранит
  • Стаклени влакна
  • Мермер
  • Гума
  • Плочка
   
  • Ривер Рок
   
  • Коска
   
  • Меламин
   
  • Фенолни
   
  • *Алуминиум
   
  • *Не'рѓосувачки челик

  *Не може да се сечат дрвени предмети како махагони

  *СО2 ласерите ги обележуваат голите метали само кога се елоксирани или третирани.

   

  Покажи детали

  NOVAS_10
  NOVAS_09
  NOVAS_07
  NOVAS_06
  NOVAS_05
  NOVAS_11

  Пакување и транспорт


 • Претходно:
 • Следно:

 • Технички спецификации:
  Работна област: 700 * 500 мм
  Ласерска цевка: 40 W (стандарден), 60 W (со продолжувач на цевки)
  Тип на ласерска цевка: Стаклена цевка запечатена со CO2
  Висина на оската Z: 200 мм
  Влезен напон: 220V AC 50Hz/110V AC 60Hz
  Номинална моќност: 1200W-1300W
  Работни режими: Оптимизиран растерски, векторски и комбиниран режим
  Резолуција: 1000 DPI
  Максимална брзина на гравирање: 1200 мм/сек
  Максимална брзина на сечење: 1000мм/сек
  Брзина на забрзување: 1,8 G
  Ласерска оптичка контрола: 0-100% поставени од софтверот
  Минимална големина на гравирање: Кинески знак 2,0mm*2,0mm, англиски буква 1,0mm*1,0mm
  Прецизност на лоцирање: <=0,1
  Дебелина на сечење: 0-10 mm (зависи од различни материјали)
  Работна температура: 0-45°C
  Влажност на животната средина: 5-95%
  Баферска меморија: 128 Mb
  Компатибилен софтвер: CorelDraw/Photoshop/AutoCAD/Сите видови софтвер за везење
  Компатибилен оперативен систем: Windows XP/2000/Vista, Win7/8//10, Mac OS, Linux
  Компјутерски интерфејс: Етернет/USB/WIFI
  Работна маса: Маса со саќе и алуминиумски шипки
  Систем за ладење: Водно ладење
  Воздушна пумпа: Надворешна воздушна пумпа од 135 W
  Издувен вентилатор: Надворешен вентилатор од 750 W
  Димензии на машината:
  1220мм*1095мм*1025мм
  Нето тежина на машината: 230 кг
  Тежина на пакување на машината: 280 кг

  Поврзани производи

  на